Fantastisk flot resultat af gutterne på en svær bane med rigtig svære betingelser.
Hvad tænker i kampen og resultatet?
Chelsea - Arsenal 2-2 (PL) POST MATCH / MOM
Moderator: admin
-
- Site Moderator Arsenal_Danmark_medlem
- Posts: 1906
- Joined: 26. Jul. 2006 14:29
- Location: Glostrup
Re: Chelsea - Arsenal 2-2 PL / POST MOM
Mustafi laver 1 lille fejl i starten og 1 kæmpefejl, som virkelig koster. Både mål og Luiz. Bortset fra det så gør han det godt. Mindes ikke at han vender side eller ryg til Chelsea-spillerne. Desværre glemmer man alt om det, for hans katastrofale fejl, som ikke kan undskyldes. Glæder mig til vi får et ordentlig midterforsvar. Tror stadig på Holdning. Måske manglede Bellerin lidt spilletid i benene, men han opførte sig som en anfører. Ikke kun på grund af målet, men han talte meget til alle medspillere. Saka var i starten lidt præget af modstander og kampens betydning. Men kom efter det. Xhaka lavede 1-2 små fejl. Men gjorde det rigtig godt i midterforsvar (eller hvad han nu spillede). Torreira holder det hele sammen, grundet hans store arbejdsområde og energi. Özil var lidt ordinær, men han prøvede. Og han var god til at holde på bolden, så længe han var på banen. Guendouzi mangler stadig noget inden han er PL-proven. Kan godt lide Lacazette; arbejder hårdt. Men han er altså angriber, og sådan nogen skal score mål!!
Pepe har stadig for meget "afrikansk fodbold" i sig. Mening: Der skal lige tages en ekstra/unødvendig dribling. Martinell - 18år: klar til det hele, og arbejder for det hele. PEA stadig 1. valg, men så må Martinelli starte på Pepes plads.
Men god gedigen indsats af 10 Arsenal-spillere på banen. Og en træner, som turde.
Pepe har stadig for meget "afrikansk fodbold" i sig. Mening: Der skal lige tages en ekstra/unødvendig dribling. Martinell - 18år: klar til det hele, og arbejder for det hele. PEA stadig 1. valg, men så må Martinelli starte på Pepes plads.
Men god gedigen indsats af 10 Arsenal-spillere på banen. Og en træner, som turde.
Re: Chelsea - Arsenal 2-2 (PL) POST MATCH / MOM
Fed kamp... Saka er min motm. Hvorfor ikke Xhaka som midtstopper permanent? Han gjorde det rigtig flot der, samtidig eliminere man hans tunge vendinger på midten, og han kan stadig slå lange diagonale pasninger fra bagkæden. Why not?
Yah Gunners, Yah, Uh Yah...